۰

تشخیص رنگ پوست: راز سلبریتی‌ها برای انتخاب لباس و لوازم آرایش که شما توجه نمی‌کنید!

تشخیص رنگ و توناژ پوست
بازدید 642

حتما شما هم توجه کردید که سلبرتی‌ها و ستاره‌های سینما همیشه مدل آرایش و رنگ لباسشان بهشان می‌آید. احتمالا خیلی قبطه خوردید که شاید آن‌ها از شما زیباترند و یا شاید از شما خوش شانس‌تر. اما صبر کنید آنها نه از شما زیباترند و نه خوش‌شانس‌تر بلکه آن‌ها فقط تن رنگ پوست خود را می‌دانند و بر اساس آن، لباس می‌پوشند و آرایش می‌کنند.

برای اینکه رنگ لباس، رنگ رژلب و رژگونه، رنگ کرم‌پودر، کانسیلر  و رنگ مو خود را درست انتخاب کنید، باید تن یا ته‌رنگ پوست خود را بدانید.

هدف ما در رزبان مگ این است که شما حرفه‌ای خرید کنید و حرفه‌ای میکاپ کنید و حرفه‌ای از پوستتان مراقبت کنید.

این مقاله را ازدست ندهید: ۷ مدل آرایش چشم زیبا که هر خانم زیبایی باید بداند!

تشخیص رنگ سطحی پوست

رنگ سطحی پوست همان رنگیست که در نگاه اول شما با آن شناخته می‌شوید. مثلا آیا شما را بعنوان فردی سفیدپوست می‌شناسند یا سبزه؟ رنگ سطحی پوست به چهار دسته تقسیم می شود:

-پوست سفید: پوستتان بسیار روشن است و به راحتی در معرض آفتاب می‌سوزد. احتمالا کمی کک و مک دارید. اما هیچگاه پوستتان برنزه نمی‌شود.

-پوست روشن: در کل پوستتان روشن است اما خیلی سفید نیست و در آفتاب قرمز می شود. به سختی برنزه می شود.

-متوسط: پوستتان رنگ متوسطی دارد و بیشتر به سبزه شناخته می شود. پوست دیر می سوزد و زود برنزه می شود.

-تیره: رنگ پوست شما تیره است. پوست به هیچ عنوان نمی‌سوزد و برنزه نمی‌شود.

چگونه رنگ پوست خود را تشخیص دهیم؟

 برای اینکه رنگ سطحی پوست خود را تشخیص دهید به نکات زیر توجه کنید:

رنگ سطحی پوست با آب و هوا و عوامل محیطی تغییر می کند. پس برای تشخیص رنگ سطحی پوست خود، به عکس‌های بچگی خود نگاه کنید و ببینید که پوستتان سفید، روشن، متوسط یا تیره بوده است یا خیر.

انواع تناژ یا ته رنگ پوست

تن یا ته رنگ پوست جدا از اینکه رنگ سطحی پوست شما چه رنگی است ممکن است سرد، گرم و یا خنثی باشد. بر خلاف رنگ سطحی پوست که ممکن است تغییر کند، اما تن رنگ پوست همیشه ثابت است. ته رنگ پوست مانند سایه‌ای بر روی رنگ سطحی پوست شما عمل می کند. برای همین است که همه‌ی سفید پوستان یک رنگ نیستند یا همه‌ی سبزه‌ها شبیه هم نیستند.

 • تناژ سرد
 • تناژ گرم
 • تناژ طبیعی یا خنثی

 

تشخیص رنگ پوست از روی رگ دست

روش‌های مختلفی برای تشخیص ته رنگ پوست وجود دارد و ما کامل‌ترین روش ها را برای شما آماده کردیم. برای اینکه مطمئن شوید حداقل از سه روش استفاده کنید و ته رنگ پوست خود را تشخیص دهید.

رگ‌های دستتان را بررسی کنید.

مچ دست خود را در برابر نور طبیعی آفتاب بگیرید. دقت کنید که نور مستقیم باشد و از پشت شیشه نباشد. حال به رگ‌های مچ دستان توجه کنید:ته رنگ پوست

اگر رنگ رگ‌های مچ دستتان آبی بود، پس ته رنگ پوست شما سرد است.

اگر رنگ رگ‌های مچ دستتان سبز بود، پس ته رنگ پوست شما گرم است.

اگر رنگ رگ‌های مچ دستتان بنفش یا سبز روشن بود، پس ته رنگ پوست شما خنثی  است.

 

 

یکی از راه‌های علمی تشخیص رنگ چوست از طریق جدول فیتزپاتریک است.

انواع رنگ پوست و  جدول فیتزپاتریک

انواع مختلف رنگ پوست، بر اساس جدول فیتزپاتریک ۶ دسته هستند.

تایپ پوستی اول:

اگر  هنگام قرار گرفتن در برابر نور آفتاب دچار لک، سوختگی و پوسته پوسته می شوید واصلا  برنزه نمی‌شوید و پوستتان سریع می‌سوزد. رنگ موهایتان بلوند و یا متمایل به طلایی و قرمز است و رنگ چشمتان روشن و به رنگ‌های  آبی، خاکستری و سبز است. تایپ پوست شما یک است.

تایپ پوستی دوم:

رنگ پوستتان  روشن است. رنگ چشم آبی، خاکستری و سبز است. رنگ طبیعی موها کاملا بلوند است. . احتمال برنزه شدن این نوع پوست پایین است.

تایپ پوستی سوم:

اگر رنگ پوستتان   بژ و یا رو به زردی دارد. رنگ چشم فندقی یا قهوه ای روشن است. رنگ طبیعی موها بلوند تیره و یا قهوه ای روشن می باشد. در مقابل نور آفتاب این رنگ پوست گاهی برنزه می شود اما باید در برابر لک و سوختگی بسیار مراقبت کند.

تایپ پوستی چهارم:

اگر رنگ پوستتان قهوه‌ای روشن است. رنگ طبیعی موها و چشم ها قهوه ای تیره است. در هنگام قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به ندرت دچار لک می شود و پوستتان نمی سوزد.

تایپ پوستی پنجم:

رنگ پوستتان قهوه‌ای تیره است. رنگ طبیعی موها و چشم‌ها قهوه‌ای تیره متمایل به مشکی است. این نوع پوست در مقابل نور خورشید لک نمی شود و بدون سوختگی برنزه می گردد.

تایپ پوستی ششم:

رنگ پوستتان قهوه‌ای بسیار تیره است. رنگ طبیعی مو و چشم ها قهوه‌ای تیره رو به مشکی می باشد. این نوع پوست ها هرگز دغدغه لک شدن و سوختگی در برابر نور مستقیم خورشید را ندارند و به راحتی برنزه می گردد.

رنگ پوست عامیانه بر اساس  جدول فیتزپاتریک

 • تایپ پوستی یک :رنگ پوست خیلی روشن

شناخت رنگ پوست این افراد ساده است. در ادامه به خصوصیات این افراد می‌پردازیم.

افرادی که در مناطق سرد سیر زندگی می کنند دارای پوست خیلی روشن و بور (Fair)هستند. بیشتر این افراد در مناطق شمالی اروپا ساکن هستند.این افراد بر روی پوستشان دارای کک و مک زیادی هستند.
تفاوت پوست خیلی روشن و بور در این است که افرادی که پوست روشن دارند دارای تناژ صورتی هستند اما افراد با پوست بور تناژ پوستی سردی دارند. این افراد پوست خیلی حساسی دارند و سریعا دچار آفتاب سوختگی می شوند. بنابراین استفاده از کرم ضدآفتاب برایشان ضروری است.

 • تایپ پوستی دو : رنگ پوست سفید

بیشتر افرادی که دارای پوست سفید هستند چشمان رنگی دارند. علاوه بر آن کک و مک بر روی این پوست شایع است.
افراد با رنگ سفید در هنگام قرار گرفتن در نور خورشید پوستشان قرمز می شود بنابراین استفاده از ضدآفتاب برایشان ضروری است. رنگ موی مناسب برای افراد با پوست سفید و خنک رنگ طلایی، کاراملی و عسلی است. این رنگ ها صورتتان را زیباتر نشان می دهد.

این مقاله را از دست ندهید: لک و کک و مک از علت تا درمان
 • تایپ پوستی سه :پوست گندمی یا خرمایی

رنگ پوست این افراد به رنگ خرما است. این پوست می تواند قهوه ای روشن یا تیره باشد که ته رنگ زرد یا قرمز دارد.این افراد به راحتی رنگ می پذیرند و وقتی در معرض نور خورشید باشند پوستشان سریعا رنگ می گیرد و مثل افراد سفید پوست نیستند که سرخ شوند.
مردم آسیا، آمریکای بومی ،اسپانیا و بعضی از مردم اروپا رنگ پوست گندمی دارند. اگر پوستی گندمی دارید رنگ مو قرمز گرم، نسکافه ای، دودی و رنگ موهای فانتزی مانند صورتی برای شما مناسب اند.

 • تایپ پوستی چهار : پوست سبزه

این رنگ پوست شبیه رنگ زیتون است. افراد با این رنگ پوست معمولا موهای تیره دارند. این پوست از ترکیب سه رنگ زرد، سبز و قهوه ای درست شده است. بسته به مقدار هر کدام افراد می توانند سبزه روشن و یا تیره باشند.
سایه های قهوه ای سرد مانند بلوطی، موکا، شکلات تیره و ابریشمی تیره برای کسانی که دارای پوست سبزه هستند بسیار عالی هستند. اگر دارای پوست سبزه هستید یک رنگ مو قهوه ای گرم مانند قهوه ای طلایی، عسلی را انتخاب کنید

 

 • تایپ پوستی پنج : پوست تیره

این رنگ پوست کم پیش می آید در مقابل تابش خورشید بسوزد و برنزه است.استفاده از کرم ضد آفتاب برای جلوگیری از سرطان پوست ضروری است. طیف رنگ های قرمز و شرابی برای رنگ پوست تیره عالی است.همچنین استفاده از هایلایت های قرمز و آمبره ظاهر شیک و عالی به صورت این افراد می بخشد.

 • تایپ پوستی یک : سیاه پوست

بیشتر آفریقایی ها این رنگ پوست را دارا می باشند. تیره ترین رنگ پوست در بین انواع پوست می باشد. این نوع پوست به هیچ وجه نمی تواند برنزه شود.

روش‌های معمول تشخیص رنگ پوست

آیا پوستتان در برابر آفتاب به راحتی برنزه می شود یا می‌سوزد؟

توجه کنید که چگونه پوست شما به نور خورشید واکنش نشان می‌دهد. آیا شما به راحتی برنزه می‌شوید? شاید هم خیلی سریع کک و مک می‌زنید؟ مقدار رنگدانه در پوست شما مشخص می‌کند که چطور به نوردهی خورشید واکنش نشان می‌دهید و به شما کمک کند تا تن رنگ خود را مشخص کنید.

 • اگر  پوست شما به راحتی برنزه و به ندرت بسوزد ، شما ملانین یا رنگدانه بیشتری دارید و به احتمال زیاد می‌توانید یک تن رنگ گرم و یا خنثی داشته باشید .
 • اگر پوست شما می‌سوزد و برنزه نمی‌شود ، شما ملانین یا رنگدانه کمتری دارید و به همین خاطر رنگ پوست سرد دارید.

بعضی از زنان با پوست تیره ، ممکن است به راحتی ‌نسوزند اما هنوز یک تن رنگ سرد داشته باشند . چند آزمایش دیگر را امتحان کنید تا تن رنگ پوست واقعی خود را بفهمید.

آیا به راحتی سرخ می شوید؟

اگر هنگام گرمازدگی، خجالت و عصبانیت خیلی سریع سرخ می‌شوید پس پوستتان ته رنگ سرد دارد. اما اگر به ندرت سرخ می‌شوید پس تن رنگ پوستتان گرم یا خنثی است.

چه رنگ‌هایی بیشتر به شما می‌آیند؟

در کمد خود را باز کنید و شال یا بلوزهای خود را در رنگ‌های مختلف بپوشید. ببینید که کدام رنگ به شما بیشتر می‌آید. اگر رنگ‌های مانند آبی، بنفش و سبز زمردی به شما می‌آید پس تن رنگ پوست شما سرد است. ته رنگ‌های های گرم، با رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی، زرد و سبز زیتونی زیباتر به نظر می رسند. اگر هر دو طیف رنگ به شما می‌آید، تن پوست شما خنثی است.

یک راه دیگر: از خودتان در حالی که یک تی‌شرت  یا شال زرد یا نارنجی پوشیده‌اید عکس بگیرید. اگر در این لباس عالی به نظر می‌رسید، تن پوستتان گرم است. و برعکس اگر در این لباس رنگ پریده به نظر می‌رسید، تن پوستتان سرد است. اگر چهره‌تان خوب به نظر می‌رسد اما عالی نیست، تن پوستتان خنثی است.

تست کاعذ سفید را امتحان کنید.

یک ورق کاغذ سفید را کنار چهره بدون آرایش خود قرار دهید. در آینه نگاه کنید. پوستتان در مقایسه با کاغذ سفید چطور به نظر می‌رسد؟

اگر پوستتان نسبت به کاغذ سفید و یا زرد است، پس ته‌رنگ پوست شما گرم است.

اگر پوستتان نسبت به کاغذ سفید، صورتی یا متمایل به قرمز است، پس ته رنگ پوست شما سرد است.

اگر پوستتان نسبت به کاغذ سفید، متمایل به خاکستری یا زیتونی است، پس ته رنگ پوست شما خنثی است.

اگر هیچکدام از رنگ‌های زرد یا صورتی و خاکستری نبود، پوست شما خنثی است. افراد با  ته‌رنگ پوست خنثی می‌توانند، از همه‌ی طیف‌های رنگی برای آرایش و لباس متناسب با رنگ چشم و موی خود استفاده کنند.

راهنمایی بیشتر: اگر پوستتان زرد به نظر می‌رسد، تن‌پوستتان گرم است. اگر صورتی یا سرخ هستید پس تن پوست سرد است  و اگر خاکستری در نتیجه رنگ تن پوست خنثی‌ست.

زیورآلات طلا را دوست دارید یا نقره؟

اگر تن پوست شما  سرد است زیورآلات نقره به شما می‌آید و جذاب‌تر می‌شوید.download

اگر تن پوست شما  گرم است زیورآلات نقره به شما بیشتر می‌آید و زیباتر است. چون ته رنگ پوست شما به زردی می‌رود، طلایی برای شما مناسب نیست.

اگر با هر دو جواهرات نقره و طلا خوب به نظر می‌رسید، پس تن رنگ پوستتان خنثی است. می‌توانید یک زنجیر نقره و یک زنجیر طلا را به گردنتان آویز کنید. با کدام بهتر به نظر می‌آیید. با توجه به نکاتی که گفته شد ته رنگ پوست خود را متوجه خواهید شد.

تشخیص رنگ پوست از رنگ چشم!

اگر هنوز تن رنگ پوست خود را پیدا نکردید به چشمان خود نگاه کنید. اگر پوستتان گرم باشد، چشم های شما به رنگ قهوه ای، سبز، عسلی یا آبی است. چشمان مشکی، قهوه ای تیره و خاکستری مربوط به تن رنگ سرد است. البته ممکن است استثنا هم وجود داشته باشد. پپس برای اینکه مطمئن شوید روش‌های دیگر را هم امتحان کنید.

تشخیص رنگ پوست از پشت گوش!

ممکن است پوست صورت شما به دلیل بیماری یا آفتاب‌سوختگی تغییر رنگ داده باشد و نتوانید با نگاه کردن به آن تن‌رنگ پوست خود را تشخیص دهید.

از دوستی بخواهید پشت گوش‌تان را نگاه کند. پوست پشت گوش تحت تاثیر عوامل بیرونی نیست و به راحتی تغییر رنگ نمی‌دهد. اگر پوست پشت گوشتان قرمز یا صورتی است، پس ته‌رنگ پوست شما سرد است. اگر پوست پشت گوشتان زرد است، پست ته رنگ پوست شما گرم است. اما اگر هیچکدام از موارد بالا نبود پس تن رنگ پوست شما خنثی است.

رنگ پوستتان را با رنگ‌های پایه مقایسه کنید!

صورتتان را با رنگ‌های خنثی مانند سفید و سیاه و قهوه‌ای مقایسه کنید. تن سرد با رنگ هایی مانند مشکی و سفید بهتر به نظر می‌رسد، در حالی که تن گرم با رنگ سفید سازگار نیست. تن سرد با قهوه‌ای تیره سازگار است و تن گرم با قهوه‌ای روشن.

امیدوارم که از این آموزش راضی باشید و ته رنگ پوست خود را به درستی تشخیص دهید. بر اساس تن رنگ پوست می توانید رنگ لباس، رژلب، کرم‌پودر‌‌، کانسیلر، رژگونه خود را به درستی انتخاب کنید.

۱ ۱ رای
Article Rating

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x