رنگ پوست: چطور تن رنگ پوست خود را تشخیص دهیم؟

حتما شما هم توجه کردید که سلبرتی‌ها و ستاره‌های سینما همیشه مدل آرایش و رنگ لباسشان بهشان می‌آید. احتمالا خیلی قبطه خوردید که شاید آن‌ها از شما زیباترند و یا شاید از شما خوش شانس‌تر. اما صبر کنید آنها نه از شما زیباترند و نه خوش‌شانس‌تر بلکه آن‌ها فقط تن رنگ پوست خود را می‌دانند و بر اساس آن، لباس می‌پوشند و آرایش می‌کنند.

برای اینکه رنگ لباس، رنگ رژلب و رژگونه، رنگ کرم‌پودر، کانسیلر  و رنگ مو خود را درست انتخاب کنید، باید تن یا ته‌رنگ پوست خود را بدانید.

هدف ما در رزبان مگ این است که شما حرفه‌ای خرید کنید و حرفه‌ای میکاپ کنید و حرفه‌ای از پوستتان مراقبت کنید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

تن رنگ پوست چیست؟

چطور تن رنگ پوست خود را تشخیص دهیم؟

برای اینکه رنگ پوست خود را تشخیص دهید باید به دو نکته توجه کنید:

۱: رنگ سطحی پوستتان

۲: تن یا ته رنگ پوستتان

رنگ سطحی پوست

رنگ سطحی پوست همان رنگیست که در نگاه اول شما با آن شناخته می‌شوید. مثلا آیا شما را بعنوان فردی سفیدپوست می‌شناسند یا سبزه؟ رنگ سطحی پوست به چهار دسته تقسیم می شود:

-پوست سفید: پوستتان بسیار روشن است و به راحتی در معرض آفتاب می‌سوزد. احتمالا کمی کک و مک دارید. اما هیچگاه پوستتان برنزه نمی‌شود.

-پوست روشن: در کل پوستتان روشن است اما خیلی سفید نیست و در آفتاب قرمز می شود. به سختی برنزه می شود.

-متوسط: پوستتان رنگ متوسطی دارد و بیشتر به سبزه شناخته می شود. پوست دیر می سوزد و زود برنزه می شود.

-تیره: رنگ پوست شما تیره است. پوست به هیچ عنوان نمی‌سوزد و برنزه نمی‌شود.

 برای اینکه رنگ سطحی پوست خود را تشخیص دهید به نکات زیر توجه کنید:

رنگ سطحی پوست با آب و هوا و عوامل محیطی تغییر می کند. پس برای تشخیص رنگ سطحی پوست خود، به عکس‌های بچگی خود نگاه کنید و ببینید که پوستتان سفید، روشن، متوسط یا تیره بوده است یا خیر.

تن یا ته رنگ پوست

تن یا ته رنگ پوست جدا از اینکه رنگ سطحی پوست شما چه رنگی است ممکن است سرد، گرم و یا خنثی باشد. بر خلاف رنگ سطحی پوست که ممکن است تغییر کند، اما تن رنگ پوست همیشه ثابت است. ته رنگ پوست مانند سایه‌ای بر روی رنگ سطحی پوست شما عمل می کند. برای همین است که همه‌ی سفید پوستان یک رنگ نیستند یا همه‌ی سبزه‌ها شبیه هم نیستند.

 

تشخیص ته رنگ پوست

روش‌های مختلفی برای تشخیص ته رنگ پوست وجود دارد و ما کامل‌ترین روش ها را برای شما آماده کردیم. برای اینکه مطمئن شوید حداقل از سه روش استفاده کنید و ته رنگ پوست خود را تشخیص دهید.

رگ‌های دستتان را بررسی کنید.

مچ دست خود را در برابر نور طبیعی آفتاب بگیرید. دقت کنید که نور مستقیم باشد و از پشت شیشه نباشد. حال به رگ‌های مچ دستان توجه کنید:ته رنگ پوست

اگر رنگ رگ‌های مچ دستتان آبی بود، پس ته رنگ پوست شما سرد است.

اگر رنگ رگ‌های مچ دستتان سبز بود، پس ته رنگ پوست شما گرم است.

اگر رنگ رگ‌های مچ دستتان بنفش یا سبز روشن بود، پس ته رنگ پوست شما خنثی  است.

 

 

آیا پوستتان در برابر آفتاب به راحتی برنزه می شود یا می‌سوزد؟

توجه کنید که چگونه پوست شما به نور خورشید واکنش نشان می‌دهد. آیا شما به راحتی برنزه می‌شوید? شاید هم خیلی سریع کک و مک می‌زنید؟ مقدار رنگدانه در پوست شما مشخص می‌کند که چطور به نوردهی خورشید واکنش نشان می‌دهید و به شما کمک کند تا تن رنگ خود را مشخص کنید.

  • اگر  پوست شما به راحتی برنزه و به ندرت بسوزد ، شما ملانین یا رنگدانه بیشتری دارید و به احتمال زیاد می‌توانید یک تن رنگ گرم و یا خنثی داشته باشید .
  • اگر پوست شما می‌سوزد و برنزه نمی‌شود ، شما ملانین یا رنگدانه کمتری دارید و به همین خاطر رنگ پوست سرد دارید.

بعضی از زنان با پوست تیره ، ممکن است به راحتی ‌نسوزند اما هنوز یک تن رنگ سرد داشته باشند . چند آزمایش دیگر را امتحان کنید تا تن رنگ پوست واقعی خود را بفهمید.

آیا به راحتی سرخ می شوید؟

اگر هنگام گرمازدگی، خجالت و عصبانیت خیلی سریع سرخ می‌شوید پس پوستتان ته رنگ سرد دارد. اما اگر به ندرت سرخ می‌شوید پس تن رنگ پوستتان گرم یا خنثی است.

چه رنگ‌هایی بیشتر به شما می‌آیند؟

در کمد خود را باز کنید و شال یا بلوزهای خود را در رنگ‌های مختلف بپوشید. ببینید که کدام رنگ به شما بیشتر می‌آید. اگر رنگ‌های مانند آبی، بنفش و سبز زمردی به شما می‌آید پس تن رنگ پوست شما سرد است. ته رنگ‌های های گرم، با رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی، زرد و سبز زیتونی زیباتر به نظر می رسند. اگر هر دو طیف رنگ به شما می‌آید، تن پوست شما خنثی است.

یک راه دیگر: از خودتان در حالی که یک تی‌شرت  یا شال زرد یا نارنجی پوشیده‌اید عکس بگیرید. اگر در این لباس عالی به نظر می‌رسید، تن پوستتان گرم است. و برعکس اگر در این لباس رنگ پریده به نظر می‌رسید، تن پوستتان سرد است. اگر چهره‌تان خوب به نظر می‌رسد اما عالی نیست، تن پوستتان خنثی است.

تست کاعذ سفید را امتحان کنید.

یک ورق کاغذ سفید را کنار چهره بدون آرایش خود قرار دهید. در آینه نگاه کنید. پوستتان در مقایسه با کاغذ سفید چطور به نظر می‌رسد؟

اگر پوستتان نسبت به کاغذ سفید و یا زرد است، پس ته‌رنگ پوست شما گرم است.

اگر پوستتان نسبت به کاغذ سفید، صورتی یا متمایل به قرمز است، پس ته رنگ پوست شما سرد است.

اگر پوستتان نسبت به کاغذ سفید، متمایل به خاکستری یا زیتونی است، پس ته رنگ پوست شما خنثی است.

اگر هیچکدام از رنگ‌های زرد یا صورتی و خاکستری نبود، پوست شما خنثی است. افراد با  ته‌رنگ پوست خنثی می‌توانند، از همه‌ی طیف‌های رنگی برای آرایش و لباس متناسب با رنگ چشم و موی خود استفاده کنند.

راهنمایی بیشتر: اگر پوستتان زرد به نظر می‌رسد، تن‌پوستتان گرم است. اگر صورتی یا سرخ هستید پس تن پوست سرد است  و اگر خاکستری در نتیجه رنگ تن پوست خنثی‌ست.

زیورآلات طلا را دوست دارید یا نقره؟

اگر تن پوست شما  سرد است زیورآلات نقره به شما می‌آید و جذاب‌تر می‌شوید.

اگر تن پوست شما  گرم است زیورآلات نقره به شما بیشتر می‌آید و زیباتر است. چون ته رنگ پوست شما به زردی می‌رود، طلایی برای شما مناسب نیست.

اگر با هر دو جواهرات نقره و طلا خوب به نظر می‌رسید، پس تن رنگ پوستتان خنثی است. می‌توانید یک زنجیر نقره و یک زنجیر طلا را به گردنتان آویز کنید. با کدام بهتر به نظر می‌آیید. با توجه به نکاتی که گفته شد ته رنگ پوست خود را متوجه خواهید شد.

چشمانتان چه رنگ است؟

اگر هنوز تن رنگ پوست خود را پیدا نکردید به چشمان خود نگاه کنید. اگر پوستتان گرم باشد، چشم های شما به رنگ قهوه ای، سبز، عسلی یا آبی است. چشمان مشکی، قهوه ای تیره و خاکستری مربوط به تن رنگ سرد است. البته ممکن است استثنا هم وجود داشته باشد. پپس برای اینکه مطمئن شوید روش‌های دیگر را هم امتحان کنید.

به پشت گوش‌تان نگاه کنید.

ممکن است پوست صورت شما به دلیل بیماری یا آفتاب‌سوختگی تغییر رنگ داده باشد و نتوانید با نگاه کردن به آن تن‌رنگ پوست خود را تشخیص دهید.

از دوستی بخواهید پشت گوش‌تان را نگاه کند. پوست پشت گوش تحت تاثیر عوامل بیرونی نیست و به راحتی تغییر رنگ نمی‌دهد. اگر پوست پشت گوشتان قرمز یا صورتی است، پس ته‌رنگ پوست شما سرد است. اگر پوست پشت گوشتان زرد است، پست ته رنگ پوست شما گرم است. اما اگر هیچکدام از موارد بالا نبود پس تن رنگ پوست شما خنثی است

به رنگ‌های پایه فکر کنید.

صورتتان را با رنگ‌های خنثی مانند سفید و سیاه و قهوه‌ای مقایسه کنید. تن سرد با رنگ هایی مانند مشکی و سفید بهتر به نظر می‌رسد، در حالی که تن گرم با رنگ سفید سازگار نیست. تن سرد با قهوه‌ای تیره سازگار است و تن گرم با قهوه‌ای روشن.

امیدوارم که از این آموزش راضی باشید و ته رنگ پوست خود را به درستی تشخیص دهید. بر اساس تن رنگ پوست می توانید رنگ لباس، رژلب، کرم‌پودر‌‌، کانسیلر، رژگونه خود را به درستی انتخاب کنید.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments