۰

منافذ باز پوست صورت؛ روزنه باز روی گونه، بینی و پیشانی را چطور ببندیم

انواع روزنه باز، درمان روزنه باز، انواع منافذ باز پوست
بازدید 248
آنچه در این مقاله می خوانید: نمایش

در کنار تمامی مشکلات پوستی، منافذ باز یا روزنه باز پوست یکی از شایع‌ترین عارضه‌های پوستی ست که افراد زیادی درگیر آن هستند. ممکن است این عارضه پوستی کمی کوچک به نظر برسد اما به شدت بر روی زیبایی پوست تاثیر گذار است. در این مقاله در مورد علت روزنه باز و درمان روزنه باز مطالب مفیدی را برایتان آماده کرده‌ایم.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]پوست انسان میلیون‌ها روزنه باز دارد که این روزنه‌ها به پوست اجازه تنفس می‌دهند. به علاوه در زیر این منافذ موجود بر روی پوست غدد سباسه وجود دارند که چربی خاص مورد نیاز پوست را تامین می‌کنند. تعداد این غدد بر روی صورت، بازوها، سینه و کشاله ران بیشتر می‌باشد و در این نقاط این غدد فعال‌ترند و بیشتر چربی تولید می‌کنند.[/box]

روزنه باز پوست چیست؟

پوست انسان میلیون‌ها روزنه باز دارد که این روزنه‌ها به پوست اجازه تنفس می‌دهند. به علاوه در زیر این منافذ موجود بر روی پوست غدد سباسه وجود دارند که چربی خاص مورد نیاز پوست را تامین می‌کنند. تعداد این غدد بر روی صورت، بازوها، سینه و کشاله ران بیشتر می‌باشد و در این نقاط این غدد فعال‌ترند و بیشتر چربی تولید می‌کنند.

این منافذ و روزنه‌های باز در ناحیه صورت قسمت‌های پیشانی، گونه‌ها و بینی بیشترند و بسیار بزرگترند. بطوری که با چشم قابل مشاهده هستند. متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که این منافذ به تنهایی ضرری برای پوست ندارند اما در کنار ظاهر ناخوشایندی که ایجاد می‌کنند، ممکن است به مرور برای پوست دردسر ساز شوند.

 

منافذ باز، روزنه باز، علت روزنه باز، علت منافذ باز پوست

 

هنگامی که درون این روزنه‌ها آلودگی‌های مختلف، سلول‌های مرده پوست، باکتری‌ها و کثیفی جمع می‌شوند، پوست با مشکلاتی مانند آکنه، جوش سرسیاه، لک و… مواجه می‌شود. این جاست که بهتر است هر چی سریعتر به فکر درمان روزنه‌های باز پوستتان باشید تا قبل از اینکه با عوارض بیشتری مواجه شوید.

چگونه منافذ پوست را باز کنیم؟

حال به خوبی می‌دانید که روزنه باز پوست چیست و چه زمانی موجب جوش و آکنه بر روی پوست می‌شود. برخی افراد به دنبال بستن یا باز کردن روزنه‌های باز پوستی هستند. به علاوه محصولاتی زیادی نیز در بازار هستند که گفته می‌شود موجب باز شدن منافذ پوستی می شوند. باید توجه داشته باشید که در حال حاضر نیز منافذ پوست شما باز هستند و نمی‌توان این منافذ را کامل بست، زیرا برای خنک شدن سطح پوست و زدودن سلول‌های مرده پوست این منافذ باید باز باشند. در واقع شما با پاکسازی عمیق پوست و از بین بردن چربی اکسید احساس می‌کنید که این منافذ کوچک شده‌اند. در این صورت دیگر ظاهر ناخوشایندی ندارند و از بروز جوش و آکنه بر روی پوست نیز جلوگیری می‌کنید.

۵ علت روزنه باز پوست

برخی علل و رفتارهای نادرست هستند که موجب بازشدن و بزرگتر شدن روزنه‌های باز پوستی و منافذ باز می‌شوند. در اینجا به ۵ مورد از مهمترین علل روزنه باز می‌پردازیم.

۱.ترشح بیش از حد چربی پوست یا سبوم:

توجه داشته باشید که تغییرات هورمونی در میزان ترشح چربی پوست بسیار تاثیر گذار است.

 

اشعه مضر نور خورشید، اشعه فرابنفش نور خورشید

 

۲.قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه فرابنفش نور خورشید:

استفاده از یک ضد آفتاب مناسب نوع پوستتان می‌تواند بهترین راه حل برای جلوگیری از این عارضه باشد.

۳.افزایش سن و کاهش تولید کلاژن پوست:

با افزایش سن به مرور پوست کلاژن خود را از دست داده و دچار چین و چروک و لک می‌شود. این روند پیری پوست را نمی‌توان از بین برد اما با رسیدگی به پوست از سنین کم و داشتن روتین پوستی مناسب می‌توان روند پیری پوست آن را کندتر کرد.

۴.ژنتیک افراد و سابقه وراثت:

معمولا افرادی که پوست چرب و مختلطی دارند، منافذ باز پوستشان نیز بازتر و بزرگ‌تر است در صورتی که منافذ باز پوست در افراد با پوست خشک بسیار کمتر دیده می‌شود.

۵. استفاده بیش از حد مواد آرایشی و کرم‌ها:

هنگامی که شما بیش از حد از مواد آرایشی استفاده می‌کنید یا مواد آرایشی تا مدت زمان زیادی روی پوستتان هستند، چربی و سبوم طبیعی تولید شده توسط پوست نمی‌تواند از پوست خارج شود و به نوعی شما راه تنفس پوست را بسته‌‌اید، در این صورت این منافذِ مسدود شده موجب جوش‌های زیرپوستی،جوش سرسیاه و … می‌شوند.

با این همه عوامل دیگری نیز هستند که می‌تواند این منافذ را بازتر و بزرگتر کند نظیر استفاده از مواد آرایشی تقلبی و نامرغوب، ماندن طولانی مدت مواد آرایشی بر روی پوست، شب‌ها خوابیدن با آرایش، استفاده از کرم‌های چرب کننده به جای کرم‌های فاقد چربی و … که عوارض بیشتری ممکن است برای پوستتان به بار بیاورد.

 

انواع روزنه باز، درمان روزنه باز، انواع منافذ باز پوست

 

انواع روزنه باز پوست

منافذ باز پوست بر اساس اندازه و نوع به چندین دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام روش‌های درمانی متفاوتی دارند و برخی را نیز با روش‌های خانگی و ماسک‌های طبیعی می‌توان درمان کرد. در زیر انواع منافذ باز پوست را توضیح داده‌ایم.

 • منافذ آکنه‌ای ناشی از جای جوش
 • منافذ سر سفید
 • منافذ سر سیاه
 • منافذ بسیار بزرگ یا پوست پرتقالی

 

پیشگیری از منافذ و روزنه باز پوست

همان طور که توضیح دادیم، روزنه باز و منافذ باز پوست را نمی‌توان از بین برد و برای تنفس پوست این منافذ بسیار حیاتی هستند. با این همه برای کوچک کردن اندازه روزنه‌های باز پوست و جلوگیری از بوجود آمدن جوش‌های سرسیاه و زیرپوستی، بهتر است مواردی را که در ادامه توضیح می‌دهیم حتما رعایت کنید.

 

استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی غیرکمدوژنیک

اگر درگیر مشکل روزنه باز پوست هستید و به دنبال روش درمان می‌گردید بهتر است در کنار درمان به روتین روزانه پوستی تان نیز توجه کنید. یکی از نکات مهم برای کنترل روزنه باز پوست، استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی غیر کمدوژنیک یا NON- COMEDOGENICاست. واژه غیرکمدوژنیک به معنا ست که منافذ پوست را مسدود نمی‌کند. زیرا توضیح دادیم که هنگامی منافذ باز پوست مسدود می‌شوند، این منافذ بزرگتر دیده می‌شوند. پس هنگام خرید لوازم آرایشی و بهداشتی به این ویژگی حتما توجه کنید. بطور کلی سعی کنید لوازم آرایشی بهداشتی را خریداری کنید که شامل این موارد باشند. اگر هیچ کدام از این موارد بر روی محصول نوشته نشده بود از خریداری آن جلوگیری کنید.

 • غیر کمدوژنیک (non-comedogenic)
 • فاقد چربی (oil free)
 • منافذ را مسدود نمی‌کند (Won’t clog pores)

 

ضد آفتاب، ضد آفتاب بزنید، مراقبت از پوست با ضد آفتاب

 

اگر جز افرادی هستید که از منافذ باز پوستتان رنج می‌برید و به دنبال راه حلی برای درمان منافذ باز پوستتان هستید، توصیه می‌کنیم که در کنار درمان مواردی را که در ادامه توضیح می‌دهیم حتما رعایت کنید تا به مرور متوجه تاثیرآن شوید.

ضد آفتاب را فراموش نکنید

تمام افرادی که پوست صاف و شفاف و لطیفی دارند، ضد آفتاب جز جدایی ناپذیر روتین روزانه پوستشان است. در مقاله‌های قبلی رزبان مگ بطور مفصل در مورد ضرورت استفاده از ضد آفتاب توضیح دادیم، بهتر است نگاهی کوتاه به این مقاله داشته باشید.

 

ممکن است تصور کنید این روزها که همگی به علت کرونا ماسک می‎زنیم، دیگری نیازی به استفاده از ضد آفتاب نیست، در صورتی که باید توجه داشته باشید که ماسک هیچ گونه اثری در مقابل اشعه مضر نور خورشید ندارد و به هیچ عنوان نمی‌تواند مانع تابش نور خورشید به پوست شود پس حتما در این روزهای کرونایی استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید.

 

در مقاله قبلی توضیح دادیم که هر چه بیشتر آفتاب به پوستمان بخورد بیشتر آسیب می‌بیند. بنابراین بهتر است از ضد آفتاب با spf30 به بالا استفاده کنید عوارض نور خورشید را بر روی پوستتان کاهش دهید.

صورت خود را ۲ بار در روز بشویید.

تا اینجا دریافتید که روزنه‌های باز یا منافذ باز به تنهایی برای پوست مضر نیستد، زمانی برای پوست مشکل ایجاد می‌کنند که کثیفی‌ها و آلودگی‌های این منافذ را مسدود کنند. برای جلوگیری از مسدود شدن این منافذ یکی از تاثیر گذار ترین رفتارها شستن روزی حداقل دوبار پوست می‌باشد. با شستن صحیح پوست نه تنها پوستتان از شر منافذ باز خلاص می‌شود بلکه از جوش، آکنه و دیگری مشکلات پوستی نیز در امان می‌مانید.

 

انواع شوینده پوست، شستشوی پوست با ژل شوینده، ژل شوینده پوست

 

به علاوه هنگام شستن پوستتان بهتر است نکاتی را رعایت کنید برای مثال از شستن پوست با آب داغ جلوگیری کنید زیرا بیشتر موجب خشکی پوست می‌شود و حتما صورتتان را با آب ولرم بشویید. از مالیدن و ساییدن پوست جلوگیری کنید و ترجیحا از یک فیس واش برقی یا دستی مناسب استفاده کنید.

 

از ژل شستشوی صورت به جای صابون استفاده کنید

اکثر افرادی که پوستشان روزنه باز دارد، پوست چربی دارند وهمیشه با چربی بیش از حد پوست مواجه هستند. به همین خاطر بهتر است شوینده‌های مانند صابون را کنار بگذارید و از ژل شستشوی صورت استفاده کنید زیرا بهتر کثیفی‌ها را تمیز می‌کند.

 

لایه برداری پوست، پوست را لایه برداری کنید، کرم لایه بردار

 

هفته‌ای یکبار پوستتان را لایه برداری کنید

لایه برداری پوست تا حد بسیار زیادی در کنترل چربی پوست و منافذ باز پوست موثر است. با لایه برداری پوست را از آلودگی‌های، کثیفی‌ها، سلول‌های مرده پوست، چربی اکسید شده و … به خوبی پاک کرده در نتیجه منافذ باز پوست کوچکتر به نظر می‌رسند.

توجه کنید که در زیاده روی نکنید در صورت لایه برداری پوست بیش از هفته‌ای یکبار پوست نازک شده و دچار التهاب، قرمزی و خشکی می‌شود.

شب‌ها با آرایش نخوابید

این مورد یکی از اصلی‌ترین علل اکثر مشکلات پوستی ست. زمانی که شما با آرایش می‌خوابید، مواد آرایشی منافذ پوست‌تان را مسدود کرده و چربی و باکتری‌ها در منافذ پوست جمع می‌شوند. البته بهتر است ابتدا آرایش‌تان را با پدهای بهداشتی و محلول‌های آرایش پاک کننده و یا دستمال مرطوب کننده پاک کنید سپس با ژل شستشو صورتتان را بشویید.

ماسک منافذ باز

[tie_slideshow]

[tie_slide] ماسک اسکراب و لایه بردار سینره |

ماسک اسکراب سینره

ماسک اسکراب و لایه بردار سینره مناسب برای پوست چرب و بستن منافذ پوست صورت

[/tie_slide]

[tie_slide] ماسک اسکراب و لایه بردار فریمن |

ماسک اسکراب و لایه بردار فریمن

ماسک اسکراب و لایه بردار فریمن مناسب برای پوست چرب و بستن منافذ پوست صورت

[/tie_slide] [/tie_slideshow]

درمان کلینیکی منافذ باز:

 معمولا رعایت روتین پوست برای اکثر افراد اثرگذار است، اما اگر منافذ شما بیش از حد بزرگ شده و با رعایت این روش‌ها نتیجه مناسبی حاصل نشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 • سالیسیلیک اسید:

  یک بتا هیدروکسی اسید است که داخل کانال‌های چربی نفوذ کرده و پلاگین کراتین را از بین می‌برد و با این کارباعث کاهش منافذ باز می‌شود.

 • رتینوئید‌ها:

در نوع خوراکی و موضعی، ترشحات روغن و منافذ را کاهش می‌دهد که تجویز آن باید توسط متخصص پوست انجام شود.

 • استفاده از لیزر:

باعث بازسازی کلاژن می‌شود و در بهبود منافذ باز توصیه میشود.

 • استفاده از TCA Cross:

 یک تکنیک ساده و مؤثر است که در مدت ۷ تا ۱۰ روز می‌تواند منافذ باز پوست را از بین ببرد و باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

 • استفاده از Derma-Rollers:

این محصولات باعث جذب بهتر مواد درمانی و بهبود بازسازی کلاژن‌ها می‌شوند و درنتیجه به کاهش منافذ پوست کمک می‌کنند.

۳ روش درمان روزنه باز

درمان‌های خانگی زیادی برای روزنه باز و منافذ باز وجود دارند که هر کدام با توجه به نوع روزنه قابل استفاده هستند، در ادامه چند روش بسیار کاربردی و مفید را برایتان توضیح می‌دهیم.

معجزه یخ برای منافذ باز پوست

استفاده از یخ روی منافذ و روزنه‌های باز پوست موجب منقبض شدن سلول‌های پوست می‌شود. یا استفاده طولانی مدت از یخ به مرور منافذ پوست کوچکتر شده و ظاهر بهتری به خود می‌گیرند.

کافیست که مقداری یخ را درون کیسه‌ای قرار دهید و به آرامی روی پوست صورت‌تان بکشید.

 

ماسک یخ برای درمان روزنه باز و منافذ باز پوست، درمان روزنه باز با یخ

 

ماسک بی نظیر سفیده تخم مرغ و آبلیمو

حتما دیده‌اید زمانی که تخم مرغ روی دست‌تان می‌ریزد بعد از چند ثانیه خشک شده و پوست احساس کشیدگی می‌کند. دقیقا به همین خاطر سفیده تخم مرغ  برای منافذ باز پوست بسیار فوق العاده عمل می‌کند. برای تهیه این ماسک کافیست کمی سفیده تخم مرغ را با دو قاشق آب لیمو مخلوط کنید و لایه نازکی از آن را رویوست بزنید و بعد از ۳۰ دقیقه بشویید. این ماسک را دو بار در هفته استفاده کنید تا نتیجه فوق العاده آن را ببینید.

ماسک ژل آلوئه ورا و سفیده تخم مرغ

آلوئه ورا جز آن دسته از موادی ست که بسیار برای لطافت و سلامت پوست مناسب است. یک ماسک بی نظیر که برای درمان روزنه باز پوست می‌توانید استفاده کنید ماسک آلوئه ورا و سفیده تخم مرغ است در بالا فواید سفیده تخم مرغ را به خوبی برایتان توضیح دادیم.برای تهیه این ماسک یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را با سفیده تخم مرغ ترکیب کنید و به آرامی روی پوست تمیز بمالید و چند دقیقه ماساژ دهید. این ماسک را هفته‌ای دوبار استفاده کنید تا بسته به نوع منافذ پوستتان تاثیر آن را بعد از چندین هفته ببینید.

 

ماسک آلوئه ورا و سفیده تخم مرغ برای درمان روزنه باز ومنافذ باز پوست، درمان پوست پرتقالی با ماسک آلوئه ورا و سفیده تخم مرغ

 

ضربه نهایی برای درمان روزنه باز پوست

در این مقاله به‌خوبی با علت روزنه باز، درمان روزنه باز و پیشگیری از روزنه باز به خوبی آشنا شدید. با این همه در کنار تمامی درمان‌های خانگی برای مراقبت از پوست و سرمایه گذاری روی پوست‌تان بهتر است، همیشه به تغذیه‌تان اهمییت بدهید، روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید تا پوستتان را از درون آبرسانی کنید و در کنار این‌ها با ورزش کردن و تعریق به همراه داشتن رژیم غذایی صحیح به پوست و بدنتان احترام بگذارید.

سوالات متداول درباره علت و بستن منافذ پوست صورت

 • [toggle title=”آیا منافذ باز پوست درمان قطعی دارد” state=”open”]بطور طبیعی پوست اکثر فراد در بزرگسالی روزنه دارد؛ که نه تنها برای پوست مضر نیست، بلکه مفید هم هست. روزنه باز صورت طمانی مشکل ساز می شود که بدلیل سبک زندگی، آب و هوا، هورمون ها و ارث بزرگ شود و ضاهر بدی در پوست ایجاد کند[/toggle]

اگر شما هم تجربه‌ای در درمان منافذ باز یا روزنه باز پوست‌تان دارید در زیر این مقاله برای ما کامنت بگذارید تا بقیه دوستان نیز استفاده کنند.

همچنین اگر تجربه‌ موفقی در استفاده از ماسک‌های خانگی دارید، آن را با بقیه مخاطبان رزبان مگ به اشتراک بگذارید.

۵ ۱ رای
Article Rating

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x