۰

پیشگیری بهتر از درمان پوست چرب

پوست چرب
بازدید 549

پوست چرب را همه می‌شناسند و افراد به‌راحتی تشخیص می‌دهند که چه نوع پوستی دارند؟ پوست انسان بر اساس میزان چربی که ترشح می‌کند به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود. حتما افرادی را دیده‌اید که همیشه پوست صورتشان ظاهر براقی دارد و همیشه چرب است یا افرادی که پوستشان، پوست پوست می‌شود و از خشکی پوست خود همیشه ناراحتند. این بین افرادی هم هستند که پوست مختلط دارند و با مسائل مختلفی درگیرند. در این مقاله از رزبان قصد داریم که در مورد پوست چرب صحبت کنیم و نکات مهم مربوط به نگهداری از پوست چرب را برایتان توضیح دهیم.

پوست چرب به زبان ساده

غدد چربی درون پوست وجود دارند که وظیفه آن‌ها ترشح چربی است. این غدد، پوست را در برابر خشک شدن و تحریک محافظت می‌کنند و از طریق منافذ پوست خارج می‌شوند. معمولا در افرادی که همیشه پوستشان برق می‌زند، این غدد چربی بیش از حد فعال هستند و چربی زیادی تولید می‌کنند. اینجاست که اگر اقدامات مناسبی برای مراقبت از پوست چرب انجام ندهید، با مشکلات پوستی زیادی مواجه خواهید شد. اکثر آسیب‌های پوستی نظیرجوش سر سیاه، انواع جوش‌های التهابی و به مرور زمان اسکار، جای جوش و… همه و همه در اثر مراقبت نکردن از پوست چرب است. در ادامه نکات بسیار مهمی را برای پیشگیری از آسیب‌ها و مشکلات پوست چرب بیان می‌کنیم.

شاید به این مقاله علاقه داشته باشید: جای جوش و اسکار، از علت تا درمان

Oily skin 1

مشخصات پوست چرب

تشخیص پوست چرب اصلا سخت نیست و همه ی افرادی که پوست چربی دارند این علائم را به‌خوبی میشناسند. معمولا منافذ باز زیادی در نواحی بینی، چانه و پیشانی خود دارند. بیشتر اوقات صورت بر اثر ترشح زیاد چربی، برق میزند و در صورتی عدم استفاده از کرم پودر مناسب، براقیت پوست چندین برابر خواهد شد که ممکن است ظاهر خوشانیدی برایتان نداشته باشد. در ادامه توضیح می‌دهیم که چطور یک کرم پودر مناسب پوست چرب انتخاب کنید.

جوش صورت و پوست چرب

اکثر افرادی که پوست چرب دارند انواع جوش‌های التهابی و جوش سر سیاه را تجربه کرده‌اند و همیشه به‌دنبال راه درمان جوش یا اسکار ناشی از آن‌ها هستند، در صورتی که اگر از همان ابتدا به روش صحیح از پوستشان مراقبت می‌کردند دیگر دغدغه درمان مشکلات پوستی را نداشتند. البته علم انقدر پیشرفت کرده است که روش‌های فوق العاده‌ای برای درمان جوش و آکنه و… بوجود آمده است. میکرونیدلینگ، مزوتراپی، اسکوم تراپی و… همه از روش‌های نوینی هستند که برای درمان مشکلات و آسیب‌های پوستی بی نظیر هستند. در مطالب قبلی سایت رزبان همه این روش‌ها را به‌خوبی برایتان توضیح داده‌ایم؛ اگر به‌دنبال درمان مشکلات پوستیتان هستید، توصیه می‌کنیم کمی وقت بگذارید و قبل از انتخاب، به‌خوبی در مورد تمامی این روش‌ها اطلاعات کسب کنید.

شاید این مقاله برای شما مفید باشد: روتین مراقبت از پوست جوشدار

پیشگیری بهتر از درمان

شاید اگر تمام افرادی که پوست چرب دارند و الان به‌دنبال روش‌های درمان هستند، اگر این نکات را می‌دانستند هیچ وقت با مشکلات و آسیب‌های پوستی مواجه نمی‌شدند. البته همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده است، پس هنوز هم دیر نشده. با رعایت همین نکات ساده که در ادامه می‌گوییم، می‌توانید همیشه با نگاه کردن به پوستتان احساس رضایت کنید.

پوست چرب دارید، دست از شستشو برندارید!

همه می‌دانیم که پوست را باید بطور مداوم روزی یکبار و به روش صحیح شست؛ اما نه برای آن‌های که پوست چرب دارند، این افراد باید روزی دوبار پوستشان را بشویند تا چربی پوست به‌خوبی کنترل شود. پاکسازی پوست که امروزه با دستگاه‌های مخصوص و در کلینیک‌ها انجام می‌شود با شستشوی صورت بسیار متفاوت است. در واقع شما با شستشوی پوستتان، آلودگی‌ها و چربی اضافه تولید شده پوست را از بین می‌برید و بصورت سطحی پوست را تمیز و پاکیزه می‌کنید. اما در پاکسازی، پوست بصورت عمقی تمیز می‌شود و تمامی جوش‌های سر سیاه نیز از بین خواهند رفت. البته خودتان نیز می‌توانید در خانه پاکسازی را انجام دهید. ابتدا بخور بدهید و سپس پوستتان را اسکراب کنید. توصیه می‌کنیم که حداقل دو تا سه بار در هفته نیز پوستتان را اسکراب کنید. اسکراب کردن پوست، سلول‌های مرده را از بین می‌برد و بهترین روش خانگی برای لایه برداری پوست است. با کمی جستجو در سایت رزبان حتما چندین ماسک فوق العاده برای پاکسازی پوست در خانه پیدا می‌کنید.

اسکراب پوست چرب

مرطوب کردن پوست چرب را نباید نادیده گرفت

ممکن است شما هم فکر کنید که چون پوست چربی دارید، پس نیازی به استفاده از آبرسان و مرطوب کننده ندارید، برخی هم تصور می‌کنند اگر از مرطوب کننده استفاده کننده پوستشان بیشتر چرب می‌شود. این تصور اشتباه است، اول اینکه تمامی پوست‌ها به آبرسانی و مرطوب کننده نیاز دارند تنها تفاوت در انتخاب نوع مرطوب کننده است. اگر فکر می‌کنید با استفاده از مرطوب کننده پوستتان بیشتر چرب می‌شود، شک نکنید که یک مرطوب کننده صحیح انتخاب نکرده‌اید.

انتخاب مرطوب کننده مناسب پوست چرب

اولین و مهمترین نکته برای انتخاب مرطوب کننده برای پوست چرب این است که روی محصول نوشته شده باشد” فاقد چربی و ضدآکنه و غیرکومدون زا” این نشان می‌دهد که محصول بدون چربی است که در نتیجه موجب بسته شدن منافذ پوستتان خواهد شد و جوش‌ را کاهش خواهد داد.

مرطوب کننده و آبرسان‌هایی را انتخاب کنید که بر پایه آب باشند، این مواد معمولا در آخر پسوندشان “icone” دارند مثل سلیکیون. پس حتما مواد تشکیل دهنده آن‌ها را نیز بررسی کنید. همچنین سعی کنید مرطوب کننده‌های بدون عطر و ضد حساسیت انتخاب کنید. با دقت بر روی محصول به‌راحتی می‌توانید این مورد را هم تشخیص دهید، معمولا از عبارت” fragrance-free” برای محصولات بدون عطر و ضدحساسیت استفاده می‌شود.

رابطه غذاهای چرب و پوست چرب

ممکن است شما هم جز افرادی باشید که با خوردن مواد غذایی چرب، جوش میزنند و تصور کنید که این مواد باعث چرب شدن پوستتان می‌شوند که در نتیجه شما با خوردن این مواد جوش می‌زنید. باید بگوییم که اثبات علمی دقیقی برای این ادعا وجود ندارد. البته این نکته را هم نباید از قلم بیاندازید که یک رژیم غذایی صحیح بر روی سلامت و شادابی پوستتان نیز بسیار اثر خواهد گذاشت. پس سعی کنید بیشتر میوه و سبزیجات بخورید و مصرف فست فود را کاهش دهید. البته نیازی نیست که برای همیشه با فست فود غذاهای چرب خداحافظی کنید، کافیست که فقط یک برنامه صحیح برای خوردن این خوراکی‌های خوشمزه داشته باشید.

Oily skin routine 1

استفاده از تونر برای پوست چرب را دست کم نگیرید

شستشوی پوست صورت تا حد بسیار زیادی می‌تواند آلودگی‌ها و چربی پوست را از بین ببرد، شستشوی پوست با فیس براش نیز تا ۸ برابر بیشتر پوست را تمیز می‌کند، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر بعد از شستشو ممکن است هنوز مقداری از این آلودگی‌ها بر روی پوست باقی مانده باشند، همین موضوع می‌تواند موجب جوش و آکنه بر روی پوست شود و اما راه حل! توصیه می‌کنیم که حتما بعد از شستن پوست با شوینده مناسب با یک تونر نیز پوستتان را به‌خوبی تمیز کنید. با استفاده مداوم از تونر به مرور چربی پوستتان کنترل می‌شود و مشاهده خواهید کرد که دیگر جوش نمیزنید. البته در انتخاب نوع تونر نیز باید دقت کنید. یک تونر مناسب پوست چرب، تونری است که بدون الکل باشد و فاربن نیز نداشته باشد. وجود این مواد در تونر و شوینده برای پوستتان بسیار مضر است.

شوینده پوست چرب

آب بیشتر، چربی پوست کمتر

خوردن روزانه حداقل ۸ لیوان آب برای تمام افراد با پوست‌های مختلف می‌شود پس فکر نکنید که اگر پوست چربی دارید پس خوردن آب فراوان تاثیری بر روی پوستتان ندارد. بله درست متوجه شدید به هر میزان که آب بیشتری بنوشید، پوست کمتر چربی تولید می‌کند در نتیجه چربی پوست تا حد بسیار زیادی کنترل می‌شود.

استرستان را کنترل کنید

این روزها استرس جز لاینفک زندگی همه ماست. شرایط و نوع زندگی باعث می‌شود که برای همه چیز استرس داشته باشیم از کوچکترین اتفاقات روزمره تا مراسم عروسی و کنکور و… . پس به هیچ عنوان نمی‌توان به افراد گفت که استرس نداشته باشید چون تقریبا غیرممکن است. اما می‌توان گفت که این استرس را کنترل کنید. بطور علمی توضیح می‌دهیم که استرس می‌تواند چربی پوستتان را بیشتر کند، چطور؟ زمانی که شما استرس دارید، بدن هورمون کورتیزول ترشح می‌کند که این هورمون سوخت و ساز بدنتان را بیشتر می‌کند در نتیجه پوست چربی بیشتر ترشح می‌کند. راهکارهای زیادی برای کنترل استرس وجود دارند که بهترین آن‌ها انجام یوگا ست. یوگا تا حد زیادی ذهنتان را آرام می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد. با انجام یک ساعت یوگا و مدیتیشن می‌توانید تمام اعصابتان را آرام کنید و مشکلات و ناراحتی‌ها را برای چندین ساعت فراموش کنید.

درمان پوست چرب

تمامی نکاتی که گفته شد همه برای این است که تا حد امکان از مشکلات و آسیب‌های پوستی پیشگیری کنیم و کمتر با عارضه‌های پوستی درگیر باشیم. اگر یه روتین روزانه صحیح برای پوستتان داشته باشید، دیگر فرقی نمی‌کند پوستتان چرب باشد یا خشک یا مختلط در هر حالت پوستتان همیشه سالم و جوان می‌ماند. البته جایی نگرانی نیست این روزها بیشتر افراد درگیر مشکلات و آسیب‌های پوستی هستند، از طرفی روش‌ها و تکنیک‌ها درمانی بسیار زیادی برای درمان وجود دارند که همگی می‌توانند بسیار اثربخش باشند. از بهترین روش‌های درمانی می‌توان به میکرونیدلینگ، مزوتراپی، اسکوم تراپی، پی ار پی، پلکسر، تزریق چربی و… اشاره کرد که همگی روش‌های نوین درمان مشکلات پوستی هستند. اما نکته مهم انتخاب روش صحیح درمان است، با کمی تحقیق در مورد این روش‌ها می‌توانید یک انتخاب صحیح داشته باشید.

منبع: healthline

۵ ۱ رای
Article Rating

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x