۰

خوب بخوابید تا زیبا شوید

تاثیر خواب بر زیبایی پوست
بازدید 238

همه‌ی ما می‌دانیم که پس از یک خواب عالی، پوست زیبایی خواهیم‌داشت. اما آیا روتین مراقبت از پوست خود را جدی می‌گیرید؟ اگر می‌خواهید پوست زیبایی داشته باشید، باید مراقبت از آن‌را انجام دهید. این‌طوری، پوستی روشن، بدون جوش و جوان خواهید‌ داشت. ما در این مقاله تاثیر  خواب بر زیبایی پوست و یک روتین مراقبت از پوست قبل از خواب برای شما آماده کردیم.

چرا به خواب بیش‌تری برای پوست زیبا نیاز دارید؟

کمبود خواب تقریباً یک مشکل جهانی است. برای مثال، در کانادا ۶۰ درصد از بزرگسالان روزانه فقط ۶ تا ۹ ساعت میخوابند و بیشتر مواقع احساس خستگی دارند. اما این مقدار خواب برای بدن کافی نیست. خب حالا اگر می‌خواهید بدن و پوست سالمی داشته باشید به اندازه استراحت کنید.

 

تاثیر استرس بر پوست

بدون استرس بخوابید تا پوست زیبا داشته باشید

خواب دشمن استرس است؛ این‌را همه ما در مواقع حساس زندگی درک کرده ایم. پس با کم‌تر شدن استرس، پوست بهتری خواهیم داشت. اینطور نیست؟ تاحالا به این فکر کردید که چرا در تابستان پوست زیباتری دارید؟ یا مثلا چرا در زمستان بی‌حال‌تر هستید؟ بله، این بخاطر کمبود نور است که تاثیراتی بر بدن دارد.

نکته طلایی
خواب دشمن استرس است؛ این‌را همه ما در مواقع حساس زندگی درک کرده ایم. پس با کم‌تر شدن استرس، پوست بهتری خواهیم داشت.

سوخت و ساز کم بدن:

فعالیت کم غذه تیروئید منجر به کم شدن سلول‌های قرمز بدن می‌شود و ضعیف شدن پوست را به‌دنبال دارد. از طرفی، محصولات بی‌کیفیت باعث می‌شود پوست در برابر باکتری‌های مضر، آسیب‌پذیر‌تر شود.

زیاد بودن کورتیزول و آدرنالین:

این دو، داروی ضد‌استرس هستند. مصرف زیاد آن‌ها باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و مشکلات پوستی می‌شوند.

کم شدن آندوتوکسین:

کمبود این‌ماده در بدن هم، باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی و به‌وجود آمدن جوش می‌شود.

زیاد شدن استروژن

زیاد بودن استروژن در بدن یکی از دلایل لاغری صورت و جوش است. و بهترین راه برای حل کردن مشکلات پوستی، یک خواب عمیق و کافی است.

چه‌قدر و چه‌موقع بخوابیم؟

اگر سن شما بین ۱۸ تا ۶۴ است، شما باید ۷_۹ ساعت در روز بخوابید. بهترین زمان برای خواب، بین ساعت ۸ شب تا نیمه‌شب است.

و یک چیز جالب:

به خاطر دارید که در کودکی بزرگ‌تر‌ها ما را منع می‌کردند که هنگام غروب بخوابیم؟ جالب است بدانید که دلیل علمی دارد. خوابیدن هنگام غروب و قبل از آن، مشکلاتی برای بدن و پوست به‌وجود می‌آورد. چطور بهتر بخوابیم؟ نور بیشتری دریافت کنید. سعی کنید وقت بیشتری زیر نور آفتاب بگذرانید؛ به‌خصوص در زمستان. این‌طوری سوخت و ساز بدن شما افزایش و استرس‌تان کاهش پیدا می‌کند. فراموش نکنید که نور قرمز تاثیر بیشتری دارد که درموردش بیشتر می‌گویم.

Posts not found

نور آبی را کم‌ کنید

احتمالا شما هم قبل از خواب با گوشی کار می‌کنید. نور کامپیوتر و گوشی برای بدن فوق‌العاده مضر است. هنگام کار با آن‌ها از عینک UV استفاده کنید؛ یا می‌توانید برنامه f.lux نصب کنید تا نور آبی گوشی شما کم شود و کمتر به پوست و بدن شنا آسیب برساند.

ضرر نور گوشی برای پوست

 

جلوگیری از تحریک‌‌پذیری:

سعی کنید تمام وسایل الکتریکی خود را حداقل یک ساعت قبل از خواب، خاموش کنید. جدا از این، دیرهنگام ورزش نکنید و کمتر کافئین هم مصرف کنید.

بدن خود را گرم کنید

افزایش گرمای بدن، باعث می‌شود بهتر بخوابید. پس قبل از خواب، دوش آب گرم بگیرید.

قبل از خواب، میان وعده بخورید. سعی کنید قبل از خواب یک لیوان شیر و عسل یا آب‌پرتقال بنوشید. این‌کار، استرس را کم و گردش خون را تنظیم می‌کند. اگر نیمه‌شب از خواب بیدار می‌شوید، به شما کمک می‌کند که دوباره بخوابید. راحت باشید

پوشیدن لباس خواب تمیز و راحت کمک می‌کند تا استرس کاهش یابد و ph بدن را تنظیم می‌‌کند. در این صورت، پوست سالم‌تر می‌ماند. استفاده از ماسک برای پوست هم می‌تواند واقعا موثر باشد.

قبل از خواب صورت خود را بشویید.

می‌دانید که خواب کافی چه‌قدر در سلامت پوست‌تان موثر است زیرا باعث گردش خون بهتر می‌شود. اما خوابیدن با صورت کثیف مضر است‌‌. شستن صورت در هنگام شب، مهم تر از صبح است. نیازی نیست برای شست‌و‌شو از اسکراب و مراحل سخت استفاده کنید. شستن چند دقیقه ای کافی‌ است.

قبل از خواب حتما یک لیوان آب بالای سر خود بگذارید و نیمه شب بنوشید. در مواقعی که سرماخورده اید، آب درمانی تاثیر خیلی مثبتی دارد.

نکته طلایی
قبل از خواب حتما یک لیوان آب بالای سر خود بگذارید و نیمه شب بنوشید. در مواقعی که سرماخورده اید، آب درمانی تاثیر خیلی مثبتی دارد.

پوست خود را مرطوب کنید.

هنگام شب، آب بدن کاهش پیدا می‌کند؛ در نتیجه رطوبت خود را از دست می‌دهد. پس بهتر است قبل از خواب آن‌را مرطوب کنید. برای مرطوب کردن آن، نیازی نیست از محصولات مختلف استفاده کنید؛ یک روغن گیاهی کافی است. فراموش نکنید حتما با دست تمیز روغن را به پوست‌تان بزنید.

سعی کنید روی کمر بخوابید.

اگر نمی‌توانید و می‌خواهید روی یک طرف بدن‌تان بخوابید، می‌توانید از یک بالش نرم استفاده کنید تا صورت‌تان راحت باشد. سر را بالاتر از بدن قرار دهید. در این صورت، گردش خون بهتر انجام می‌شود و کمتر جوش میزنید؛ حتی لک های اطراف چشم هم برطرف می‌شود. برای این‌کار، می‌توانید دو بالش زیر سرتان بگذارید. در اتاق تاریک بخوابید. خوابیدن زیر نور مشکلاتی برای پوست و بدن شما به‌وجود می‌آورد؛ پس در اتاقی بخوابید که لامپی در آن روشن نباشد.

مدل خواب صح

مشکلات مو هم می‌تواند از اثرات کمبود خواب باشد. چطوری؟ اگر ما خواب کافی نداشته باشیم، گردش خون در بدن‌مان به‌خوبی انجام نمی‌شود؛ پس مو‌ها نمی‌توانند تغذیه کنند و دچار مشکل می‌شوند. از طرفی دیگر، خواب ناکافی باعث استرس می‌شود که فوق‌العاده برای پوست و مو مضر است.

نکته طلایی
مشکلات مو هم می‌تواند از اثرات کمبود خواب باشد. چطوری؟ اگر ما خواب کافی نداشته باشیم، گردش خون در بدن‌مان به‌خوبی انجام نمی‌شود؛ پس مو‌ها نمی‌توانند تغذیه کنند و دچار مشکل می‌شوند. از طرفی دیگر، خواب ناکافی باعث استرس می‌شود که فوق‌العاده برای پوست و مو مضر است.

صورتی شاد تر:

خواب به اندازه، صورت را شاداب نشان می‌دهد. اما اگر خواب درستی نداشته باشید، دیگران با صورت بی‌حال و خسته‌ی شما روبرو می‌شوند که واقعا ناپسند است.

هنگام خواب دمای بدن‌تان تغییر می‌کند:

بهتر است قبل از خواب از یک کرم مغذی مثل کرم شب استفاده کنید؛ چون هنگام خواب بدن گرم و خشک می‌شود.( اما اگر پوست چربی دارید نیازی به این کار نیست.)

امیدواریم که با رعایت مطالب گفته شده تاثیر خواب بر زیبایی پوست خود را ببینید.  این مطلب، قسمتی از دوره‌ی “راز زیبایی پوست برملا شد” بود که برای پیوستن به این دوره فرم زیر را پر کنید. تا از فردا رازهای سلامتی پوست برای شما ارسال شود.

منبع برداشت آزاد از سایت theheaithy و cosmopolitan و تجربه‌ی تیم سلامتی و زیبایی رُزبان است.

۰ ۰ رای ها
Article Rating

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x