۰

راهنمای خرید شوینده صورت:شوینده پوست را درست انتخاب کنید

شوینده پوست
بازدید 185

راز داشتن پوستی نرم و لطیف بدون هیچگونه مشکل و آسیب‌های پوستی چیست؟ استفاده از انواع کرم‌ها و لوسیون‌های گران قیمت؟ انجام انواع تراپی‌های مدرن و رایج؟ مراجعه به انواع متخصصین پوست و مو و کلینیک‌های زیبایی؟

احتمالا به دنبال یک راز شگفت انگیز و عجیب و غریب هستید، متاسفانه باید بگوییم که هیچ رازی وجود ندارد، جز رسیدگی دائم و اصولی به پوست. در مقاله‌های قبلی رزبان بطور مفصل در مورد روتین روزانه پوست چرب توضیح دادیم. شستشوی مرتب صورت با شوینده پوست مناسب، اولین قدم برای پیشگیری از مشکلات و انواع آسیب‌های پوستی ست. اگر شب با آرایش می‌خوابید، یا بعد از یک روز شلوغ کاری در بیرون از منزل صورتتان را نشسته می‌خوابید، پس توقع پوستی بدون چین و چروک و تازه را نداشته باشید. البته همیشه گفته‌ایم که هیچ زمانی برای رسیدگی به پوست دیر نیست اگر قصد دارید که این روند را تغییر دهید. این مقاله را تا آخر دنبال کنید چون تازه در شروع راه هستید.

 ممکن است سوالات زیر در مورد شوینده پوست برایتان پیش آمده باشد.

 • قیمت انواع شوینده پوست؟
 • بهترین شوینده صورت برای پوست خشک چیست؟
 • بهترین شوینده صورت؟
 • بهترین مارک شوینده صورت؟
 • بهترین شوینده صورت در طب سنتی؟
 • بهترین شوینده صورت خانگی؟
 • صورت را با چه بشوییم؟
انواع شوینده پوست

اگر مقاله رورتین روزانه پوست چرب را خوانده باشید، می‌دانید که داشتن یک روتین پوستی صحیح چقدر اهمیت دارد. مهمترین بخش یک روتین پوستی پاکسازی پوست و تمیز کردن آلودگی‌ها و کثیفی‌های پوست است. اگر شما همیشه طبق این روتین پوستی عمل کنید، دیگر با مشکلاتی نظیر جوش صورت، لک، چین و چروک و… مواجه نخواهید شد و به نوعی یک روش پیشگیری بسیار فوق العاده برای آسیب‌های پوستی ست. پس به هیچ عنوان معجزه شستشوی پوست با یک شوینده پوست عالی را دست کم نگیرید.

انواع شوینده پوست

تا به اینجا حتما به اهمیت شستشوی پوست پی برده‌اید، اما این بین این نکته را نباید نادیده بگیرید که شستشوی مکرر پوست با موادی که متناسب با نوع پوست شما نیستند می‌تواند موجب چین و چروک پوستتان شود. باید دقت کنید که صرف شستشوی پوست اهمیت ندارد، آن چیزی که مهم است، این است که از چه نوع شوینده پوست استفاده می‌کنید. برای انتخاب شوینده پوست اولین قدم باید نوع پوستتان را تشخیص دهید در مقاله‌ای جدا نحوه روش تشخیص نوع پوست را به دقت توضیح دادیم. اگر پوست چرب، خشک یا مختلط دارید، شوینده پوست را نیز متناسب با نوع پوستتان انتخاب کنید. در ادامه نکاتی را در رابطه با انتخاب شوینده پوست مطرح می‎کنیم.

شوینده پوست: صابون

تا مدت‌ها قبل اولین و تنها گزینه‌ای که برای شوینده پوست به ذهن می‌رسید، صابون بود. اما امروزه مدل‌های شوینده پوست برای انواع مختلف پوست وجود دارند که می‌توانند عملکرد بسیار بهتری نسبت به صابون برای پوستتان داشته باشند. صابون از جهاتی می‌تواند برای پوست ضرر داشته باشد. اغلب صابون‌ها بدلیل خاصیت قلیایی که دارند و به این علت که چربی مورد نیاز پوست را نیز بطور کامل از بین می‌برند، می‌توانند موجب خشکی شدید پوست ‌شوند و یا خشکی پوست را تشدید کنند. به همین دلیل استفاده از صابون بیشتر از هفته‌ای دو بار خصوصا برای پوست‌های خشک اصلا توصیه نمی‌شود. البته اگر طبق دستور پزشک متخصص از صابون به عنوان شوینده پوست استفاده می‌کنید، جای نگرانی نیست. تنها نکته مهم برای استفاده از صابون به عنوان شوینده پوست این است که حتما بعد از شستشوی پوست از یک آبرسان قوی استفاده کنید تا دچار خشکی پوست نشوید.

شوینده پوست بایودرما

شوینده پوست: ژل شستشوی صورت

یکی از بهترین شوینده‌های پوست، ژل‌های شستشو هستند. ژل شستشوی صورت، به دلیل اینکه همانند صابون‌ موجب خشکی پوست نمی‌شود، بسیار طرفدار پیدا کرده است. احتمالا تجربه کرده‌اید زمانی که صورتتان را با صابون یا شوینده نامناسب می‌شویید، کشیدگی و خشکی زیادی روی پوست احساس می‌کنید. ممکن است این خشکی پوست به مرور منجر به ترک‌های پوستی، اگزما، پسوزیاریس یا چین و چروک‌های عمیق روی سطح پوست ‌شوند. ژل‌های شستشو صورت تا حد بسیار زیادی این مشکلات را برای پوست ندارند و ph پوست را کاملا تنظیم می‌کنند. پوست را بطور عمقی تمیز می‌کنند و چربی اضافه پوست را نیز بطور کامل از بین می‌برند، برای کوچک کردن منافذ و بستن منافذ پوست بسیار مناسب هستند. همچنین اگر پوستتان زیاد جوش می‌زند نیز می‌توانید از ژل‌های شستشوی پوست با خاصیت ضدجوش و آکنه استفاده کنید.

شوینده پوست: فوم شستشوی صورت

تفاوت ژل‌ شستشوی پوست با فوم شستشوی صورت، تنها در حالت آن‌هاست، هر دو خاصیت تمیزکنند‌گی و پاک کنندگی عمقی پوست را دارند. فومها فقط کمی سبک تر هستند و حالت کف مانند دارند برای پاک کردن آرایش و آلودگی‌ها از روی پوست عالی هستند، به هیچ عنوان حس کشیدگی و ترک ترک شدن به پوست نمی‌دهند و همین نکته موجب می‌شود که پوستی نرم و لطیف داشته باشید.

البته برخی تصور می‌کنند که فوم‌های شستشو، پوست را بخوبی تمیز نمی‌کنند که این تصور کاملا اشتباه است. فوم‌ها به این دلیل که حالت کف دارند، پوست را بسیار سریع‌تر از صابون‌ها و ژل‌های شستشو تمیز می‌کنند و به هیچ عنوان پوست بعد از شستشو خشک نمی‌شود.

شوینده پوست گارنیه

شوینده پوست: میسلار واتر یا آرایش پاک کن

اگر نمی‌دانید که میسلار واتر چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ سری به مقاله‌های رزبان بزنید، اطلاعات مفید در این مورد پیدا خواهید کرد. یک اشتباه بسیار رایج در بین افراد برای شستشوی صورت این است که با همان ژل شوینده پوست یا فوم شوینده آرایش خود را نیز پاک می‌کنند. در صورتی که این رفتار کاملا اشتباه است، با این کار شما مواد آرایشی را روی تمام سطح پوست پخش می‌کنید و همین می‌تواند یکی از علل آکنه وجوش صورت باشد.

زمان‌های که آرایش غلیظ یا کرم‌های خیلی سنگین روی پوستتان دارید، باید ابتدا با یک دستمال مرطوب یا میسلار واتر تمامی آرایش‌ها را از روی پوستتان پاک کنید و بعد از آن با شوینده پوست مناسب بصورت عمقی تمام آلودگی‌ها و کثیفی‌ها را از روی پوستتان پاک کنید. اگر تمامی این نکاتی که برای مراقبت از پوست می‌گوییم را رعایت کنید، به شما اطمینان می‌دهیم که هرگز به هیچ کدام یک از این آسیب‌های پوستی دچار نخواهید شد.

نحوه استفاده از میسلار واتر

استفاده از میسلار واتر‌ها بسیار آسان است، تنها باید نکاتی را که می‌گوییم رعایت کنید. برخی آرایش پاک کن‌ها دو فاز هستند یعنی بخشی از موادپاک کننده آن‌ها را روغن تشکیل داده است تا پوست دچار خشکی و کشیدگی نشود. قبل از استفاده باید آن‌ها را به خوبی تکان دهید تا هر دو بخش با هم ترکیب شوند. سپس کافیست کمی از مایع میسلار واتر را روی دستمال یا پد‌های آرایشی بهداشتی بریزید و از پایین به بالا به فشار آرام دست روی سطح پوست بکشید تا آرایش‌ها بخوبی پاک شوند. همچنین بهتر است از پد‌های آرایشی به جای دستمال کاغذی یا پنبه استفاده کنید. دستمال‌های کاغذی معمولا زبر هستند و بیشتر موجب خشکی پوست می‌شوند اما پدهای آرایشی به طور ویژه برای تمیزکردن پوست طراحی شده‌اند و به دلیل نرمی و لطافتی که دارند برای تمیز کردن پوست بهترین گزینه هستند.

رفتارهای ناصحیح در شستشوی صورت

اگر بهترین شوینده‌ها را استفاده کنید، اما رفتارهای اشتباه زیر را انجام دهید، تاثیر چندانی از شوینده پوستتام نخواهید دید. پس این نکات ساده اما مهم را نیز حتما رعایت کنید.

هرگز با آب داغ صورتتان را نشویید

برخی افراد با اینکه شوینده متناسب با پوستشان را نیز انتخاب می‌کنند، اما هنوز گله دارند که پوستمان بلافاصله بعد از استفاده خشک می‌شود و روی پوست احساس کشیدگی و ترک خوردگی می‌کنیم. متاسفانه یکی از دلایل مهم خشکی پوست شستشو با آب داغ است. هر چه بیشتر در معرض آب داغ باشید بیشتر پوستتان خشک می‌شود. همچنین گفته شده که استفاده از آب داغ موجب گشاد شدن عروق خونی می‌شود و به بافت‌های حساس پوست آسیب وارد می‌کند. پوست در حالت کلی نیاز به کمی چربی دارد به همین دلیل گفته می‌شود که برخی شوینده‌ها چربی طبیعی پوست را از بین می‌برند و موجب خشکی بیش از اندازه پوست می‌شوند. استفاده از آب داغ هم مزید بر علت شده و این خشکی را تشدید می‌کند، پس حتما این نکته را رعایت کنید.

شوینده پوست ایسیس

شوینده پوست نامناسب

همان طور که گفته شده تشخیص نوع پوست مهمترین نکته در شستشوی پوست است. پس در انتخاب شوینده پوست به توصیه‌های دوستان و آشنایان اکتفا نکنید زیرا ممکن است یک شوینده پوست روی پوست دیگران اثر مثبت داشته باشد اما برای پوست شما نتیجه برعکس داشته باشد. پس خوب تحقیق کنید و به تبلیغات برخی برندها نیز توجه نکنید. ممکن است یک شوینده پوست ایرانی با قیمت کاملا مناسب از نمونه خارجی به قیمت چندین برابر برای شما بهتر عمل کند و تاثیر بهتری روی پوست صورت شما داشته باشد.

البته یکی از مشکلات رایجی که افراد با پوست مختلط اکثر با آن مواجه هستند این است که بعد از شستشو فقط در برخی نواحی پوست مانند پیشانی،بینی و چانه احساس کشیدگی و خشکی می‌کنند و در نواحی دیگر پوست عادی است. معمولا افراد با پوست مختلط، شوینده مخصوص پوست چرب را انتخاب می‌کنند چون تصور می‌کنند که نواحی چربی بر نواحی خشک پوست غالب است. همین موضوع منجر می‌شود که پوست فقط در نواحی خاصی خشک و پوسته پوسته شود. یک توصیه عالی که به افراد با پوست مختلط می‌کنیم این است که، از شوینده مناسب با پوست خشک استفاده کنید. یکبار امتحان کنید هرگز با مشکلات قبلی روبه رو نخواهید بود.

استفاده نکردن از آبرسان بعد از شستشوی پوست

این توصیه هم برای افرادی ست که پوست چرب دارند و هم برای افرادی که پوست خشک دارند. اکثرا افراد با پوست چرب تصور می‌کنند که دیگر به مرطوب کننده و آبرسان نیازی ندارند. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. تمامی پوست‌ها بعد از استفاده از شوینده پوست، به مرطوب کننده یا آبرسان نیاز دارند تا به مرور دچار چین و چروک و تیرگی پوست نشوند و پوستشان تا سال‌ها جوان بماند.

شستشوی زیاد پوست

رعایت اعتدال در تمامی کارها ضروری ست. در یک روتین پوستی متعادل شستن یکبار در روز صورت کافیست. همان گونه که خوابیدن بدون شستتشوی پوست برای پوست مضر است، شستن بیش از اندازه پوست نیز می‎تواند عوارض زیادی برای پوست داشته باشد. معمولا افرادی که پوست چرب دارند روزانه دوبار صورتشان را می‌شونید که این رفتار نیز اشتباه است زیرا با شستن صورت دوبار در روز، چربی طبیعی پوست از بین رفته و پوست به مرور دچار آسیب‌های دیگری می‌شود.

پد آرایشی

شوینده پوست خشک

اگر پوست خشکی دارید، صابون را به کل فراموش کنید. در است که صابون خیلی تمیز و عالی پوست را پاک می‌کند، اما استفاده از صابون در روتین روزانه پوست می‌تواند پوست را بیش از اندازه خشک کرده و به مرور موجب چین و چروک شود. بهترین شوینده پوست برای شما فوم شستشوی صورت است که بهتر است، فوم‌های شستشوی را انتخاب کنید که در مواد تشکیل دهنده‌ آن‌ها آبرسان و مرطوب کننده یا انواع روغن‌ها استفاده شده باشد.

شوینده پوست چرب

بهترین گزینه برای شما استفاده از ژل شستشوی صورت است. البته اگر که جوش فعال نیز روی پوستتان دارید، بهتر است ژل شوینده‌ای انتخاب کنید که خاصیت ضدجوش و آکنه داشته باشد. هرگز تصور نکنید به این دلیل که پوست چربی دارید، نباید آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید. این تفکر اشتباه هست استفاده نکردن از مرطوب کننده و آبرسان به مرور موجب چین و چروک و سایر مشکلات پوستی خواهد شد و افراد با انواع مختلف پوست باید حتما استفاده از آبرسان و مرطوب کننده را در روتین روزانه خود قرار دهند.

شوینده پوست مختلط و حساس

فوم شستشوی صورت نیز می‌تواند یکی از گزینه‌ها عالی برای شما باشد. اگر احساس می‌کنید به شوینده قوی‌تری نیاز دارید حتما به سراغ شوینده‌های پوست خشک بروید. هرگز زدن مرطوب کننده و آبرسان را نیز فراموش نکنید.

شوینده پوست و خطر پیری زود رس

امروزه با وجود روش‌های درمانی مدرنی مانند لیزر، میکرونیدلینگ و… پوست افراد به مراتب حساس‌تر شده و همین لزوم مراقبت از پوست را چندین برابر می‌کند. هیچ یک از ما علاقه داریم که در سن ۳۰ سالگی پوستی شبیه افراد ۴۰ ساله داشته باشیم. متاسفانه دهه ۲۰ یک دهه مهم و ضروری در مراقبت از پوست است زیرا افراد بدلیل جوانی و تازگی پوستی که دارند خیلی از نکاته مهم را رعایت نمی‌کنند خیال می‌کنند که تا آخر عمر پوستشان همیشه زیبا و جوان خواهد ماند در صورتی که تاثیرات این رفتارهای اشتباه را در دهه ۳۰ مشاهده می‌کنند. و در این جاست که افراد همه به دنبال درمان هستند. البته روش‌های نوینی نیز برای درمان ابداع شده‌اند که هر کدام مزایا خود را دارند. اما با این همه تا زمانی که می‌توان از هر گونه مشکلات و آسیب‌های پوستی با رعایت نکات بسیار ساده جلوگیری کرد، چرا با صرف هزینه‌های خیلی زیاد و گاها طول درمان‌های بسیار طولانی وقت و هزینه خود را تلف کنیم. با این همه هیچ زمانی برای رسیدگی به پوست و زیبایی دیر نیست. همین الان روند زندگی تان را تغییر دهید.

۵ ۱ رای
Article Rating

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x