۰

روز عشق: تاریخ ولنتاین۲۰۱۹ یا سپندارمذدگان ۹۷؟

ولنتاین
بازدید 145

 

روز عشق، روزی که همه در کل دنیا یک دل و همراه با هم جشن می گیرند. هرچند که از نظر من اینکه تاریخچه‌ی ولنتاین و اصلا چرا ولنتاین، اصلا مهم نیست. نفس کار مهم است. روزی که باید به هم عشق و محبت بدهیم. عشق به مادر، عشق به پدر، عشق به فرزند، عشق به همسایه و از همه مهمتر عشق به خود. گاهی ما حتی خودمان را فراموش می‌کنیم. اینقدر بودن مادرمان یا پدرمان یا حتی برادر شیطون‌مان برایمان عادی شده که یادمان می‌رود که چقدر آنها را دوست داریم. یادمان باشد عشق و محبت نباید عادی شود.

هر روز و هرروز باید برای ما باید روز عشق و محبت باشد.

در این مقاله می خوانیم:

افسانه ی ولنتاین

آداب و رسوم ولنتاین

تاریخ دقیق ولنتاین ۹۷

روز عشق ایرانی سپندارمذدگان

آئین سپندارمذدگان

تاریخ روز عش ایرانی

افسانه ولنتاین

تاریخچه روز ولنتاین و داستان حامیان آن در هاله ای از ابهام قرار دارد. ما می دانیم که فوریه از مدت ها پیش به عنوان ماه عشاق جشن گرفته می‌شود. روز ولنتاین نیز شامل بقایا و شمایلی از سنت های کهن رومی و مسیحی است. اما ولنتاین مقدس چه کسی بوده است و چگونه با آداب و رسوم کهن ارتباط برقرار کرده است؟

تقریبا ۱۵۰ میلیون کارت روز ولنتاین سالانه رد و بدل می شود و روز ولنتاین را بعد از کریسمس به دومین تعطیلاتی تبدیل می کند که در آن کارت های تبریک برای دیگران ارسال می شود.

افسانه‌ی اول:

بر اساس این افسانه‌، ولنتاین کشیشی بوده است که در قرن سوم در روم خدمت می‌کرده است. زمانی که امپراطور کلادیوس II،  فکر می‌کرد که سربازان مجرد، بهتر از سربازان زن و بچه‌دار به کارها رسیدگی می‌کنند، بنابراین ازدواج را برای مردان جوان غیرقانونی اعلام کرد. ولنتاین، متوجه این بی‌عدالتی شد و با کلادیوس مخالفت کرد و شروع به خواندن صیغه‌ی محرمیت و ثبت ازدواج به صورت مخفیانه کرد. زمانی که اقدامات او آشکار شدند، کلادیوس فرمان داد تا او را بکشند.

افسانه دوم:

داستانی دیگر درباره‌ی ولنتاین این است که ولنتاین شاید تنها به دلیل تلاش برای کمک به مسیحی‌ها کشته شده است تا آن‌ها از زندان‌های روم فرار کنند تا از آزار و شکنجه نجات یابند.

افسانه سوم:

افسانه ای دیگر میگوید: ولنتاین زندانی شده بود و بعد از اینکه عاشق یک دختر جوان شد، یک کارت برای او ارسال کرد و روی آن نوشته شده‌بود: “”be my valentine، اصطلاحی که هنوز نیز استفاده می‌شود. اگرچه که همه‌ی این داستان‌ها ناراحت ککنده هستند، اما همه‌ی داستان‌ها شخصیت او را دلسوز، بشردوست و از همه مهم‌تر رومانتیک توصیف کرده‌اند.

آداب و رسوم روز ولنتاین

علاوه بر ایالات متحده، روز ولنتاین در کانادا، مکزیک، انگلستان، فرانسه و استرالیا است. در بریتانیای بزرگ، از قرن هفدهم روز ولنتاین را جشن می گرفتند. در اواسط قرن هجدهم، متداول شد که دوستان و عشاق در تمام طبقات اجتماع هدایایی کوچک و یا دست نوشته هایی را از سر محبت به هم تقدیم کنند.به همین دلیل ۱۹۰۰ کارت چاپ شده جایگزین نامه های نوشته شده شد؛ چرا که در تکنولوژی چاپ نیز بهبود و پیشرفتی صورت گرفته بود. کارت های آماده، راه آسانی بودند تا مردم توسط آن ها احساسات عاشقانه خود را بروز دهند. نرخ های ارزان تر پُست نیز باعث شدند که آداب و رسوم روز ولنتاین افزایش یابند.

 جالب است بدانید که زنان حدود ۸۵ درصد از خریدهای ولنتاین را به خود اختصاص می‌دهند.

تاریخ دقیق ولنتاین ۲۰۱۸

مردم در بیشتر نقاط دنیا در تاریخ ۱۴ فوریه یا ۲۵ بهمن ماه ولنتاین را جشن می‌گیرند. در این روز خوب است که عشق خود را به دیگران با خریدن کادو نشان دهیم. فرقی ندارد چه هدیه‌ای می‌خریم، مهم این است که در این روز عزیزان‌مان را فراموش نکنیم.

سپندارمذدگان، روز عشق ایرانی

مگر می‌شود وقتی صحبت از عشق و عاشقی و مهر و محبت است کشور ما نقشی نداشته باشد. در ایران باستان، هر ماه را سی روز داشته و علاوه بر اینکه ماه‌ها نام داشتند، هریک از روزهای ماه هم یک نام داشتند. برای نمونه روز اول “روز اهورا مزدا”، روز دوم، روز بهمن ( تندرستی، اندیشه) که اولین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت “بهترین راستی و پاکی” که باز ویژه خداوند است، روز چهارم شهریور “شاهی و فرمانروایی آرمانی” که ویژه خداوند است و روز پنجم “سپندار مذ” بوده است. سپندار مذفر نام ملی زمین است، یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. در طول ماه، گاهی نام روز با نام ماه یکی می‌شد و مردم آن‌روز را جشن می‌گرفتند.

مثلا شانزدهمین روز هر ماه، مهر نام داشت و در روز شانزدهم ماه مهر را، مهرگان می‌نامیدند. همچنین پنجمین روز هر ماه را سپندارمذگان یا اسفندمذگان می‌نامیدند و نام ماه اسفند نیز به همین نام است، بنابراین پنجم اسفندماه را روز سپندارمذذگان و روز عشق نامیدند.

چرا سپندارمذدگان را روز عشق نامیدند؟

چون زمین نماد عشق است چون همه را خوب و بد را به یک چشم می‌بیند. برای زمین فرقی ندارد که چه کسی روی آن قدم می گذارد. برای همین در ایران باستان سپندارمذگان را نماد عشق می‌نامند.

تاریخ دقیق سپندارمذدگان ۹۷، روز عشق ایرانی

ایرانیان باستان پنجمین روز از ماه دوازده (اسفند) را روز سپندارمذدگان و روز عشق می‌نامیدند که مصادف با ۲۹ بهمن در تقویم کنونی ما است. دلیل این‌که در تقویم کنونی ما این روز را بیست و نهم بهمن در نظر می‌گیرند این است که در ایران باستان، تقویم علاوه بر دوازده ماه سی روزه، پنج روز اضاف‌تر داشته است. در واقع روز سپندارمذدگان، ۳۳۵ مین روز سال است که برابر با ۲۹ بهمن ماه می‌شود.

البته برای احترام به هر دو تقویم، از ۲۹ بهمن تا ۵ اسفند را روز عشق ایرانی می نامند.

آیین های روز عشق ایرانی

به بیان ابوریحان بیرونی، «اسفندارمذ» خدای موکل بر زمین و ایزد حامی و نگاهبان زنان شوهر دوست و درست کار بوده است. به همین دلیل این روز را  عید زنان می نامیدند. مردم در این روز به زنانهدیه می دادند و در واق در این روز زنان فرمانروایی می کردند. سپندارمذ نگهبان زمین است و از آنجا که زمین مانند زنان در زندگی انسان نقش باروری و باردهی دارد جشن اسفندگان (اسپندگان) برای گرامیداشت زنان بوده و ایرانیان از دیر باز این روز را روز زن و روز مادر می‌نامیدند.

در روز اسپندگان چند جشن با مناسکی به‌خصوص برگزار می‌شده‌است. نخستین آنان جشن مردگیران یا جشن مژدگیران بود که ویژه زنان بود. در این روز مردان برای زنان هدیه می‌خریدند و از آنان قدردانی می‌کردند. امروزه نیز بیشترین جنبهٔ مورد تأکید در اسپندگان قدردانی از زنان است.

منابع: ویکی‌پدیا، cakesaz،

۰ ۰ رای ها
Article Rating

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x